Izpolnjevanje pogojev za napredovanje, ponavljanje ali prestop v druge programe
POGOJ ZA NAPREDOVANJE V 2. LETNIK
Redni študij:
V 2. letnik lahko napreduje študent, ki je uspešno opravil obveznosti iz modulov, predmetov in praktičnega izobraževanja (vključno z vajami, seminarskimi nalogami, projekti, izpiti in drugim) iz 1. letnika v obsegu najmanj 45 KT, pri tem mora v celoti opraviti obveznosti iz praktičnega izobraževanja.
VPIS v 2. letnik REDNEGA študija bo za vse, ki boste izpolnjevali pogoje, potekal v septembru. Obvestilo o napredovanju v 2. letnik boste dobili na študentski mail s strani referata.
Ob vpisu je potrebno predložiti:
Izredni študij:
Študent mora iz opravljenih obveznosti v 1. letniku zbrati najmanj 13 KT, pri tem mora v celoti opraviti obveznosti iz praktičnega izobraževanja.
VPIS v 2. letnik IZREDNEGA študija bo za vse, ki boste izpolnjevali pogoje, potekal v septembru. Obvestilo o napredovanju v 2. letnik boste dobili na študentski mail s strani referata.
Ob vpisu je potrebno predložiti:
PONAVLJANJE LETNIKA (REDNI IN IZREDNI ŠTUDIJ):
Študenti, ki boste želeli ponavljati letnik, boste morali do 5. septembra (drugi rok bo 16. september) poslati prošnjo za ponavljanje 1. ali 2. letnika.
Ponavljanje odobri študijska komisija višje strokovne šole na podlagi pisne vloge študenta.
Preden oddate prošnjo, morate imeti oceno iz obveznega praktičnega izobraževanja! Če ne boste imeli ocene iz PRI in boste vlogo oddali do 5. septembra, se bo vaša vloga obravnavala po 16. septembru.
Vloge pošljete po pošti na naslov šole (VSGT Maribor, s pripisom: za Študijsko komisijo, Cafova ulica 7, 2000 Maribor) ali jih oddate v referatu šole v času uradnih ur. Sklep Študijske komisije, ter datum vpisa prejmete na študentski mail.
POGOJ ZA PONAVLJANJE 1. ali 2. LETNIKA REDNEGA ŠTUDIJA:
Študent lahko ponavlja isti letnik:
V kolikor študentu po zaključku 2. letnika manjka le diploma, se mu lahko status podaljša za 60 dni – torej do 30. novembra. Študent odda vlogo na študijsko komisijo v rokih, ki so navedeni zgoraj. Izpolni obrazec za ponavljanje in nanj napiše, da mu manjka le diploma.
ŠOLNINA IZREDNIH ŠTUDENTOV ZA PONAVLJANJE LETNIKA se določi na osnovi neopravljenih izpitov za 1. in 2. letnik.
V primeru, da študentu manjka:
3. POGOJI ZA POGOJNI VPIS:
Komisija za študijske zadeve obravnava le prošnje, ki so v skladu s pravili šole:
V primeru pogojnega vpisa, študent na Študijsko komisijo posreduje prošnjo, v kateri opiše dano situacijo. Prošnji doda kopije dokumentov/potrdil/izvidov specialista, ki dokazuje oz. opravičuje pogojni vpis (iz naštetih pogojev za pogojni vpis).
Vloge pošljete po pošti na naslov šole (VSGT Maribor, s pripisom: za Študijsko komisijo, Cafova ulica 7, 2000 Maribor) ali jih oddate v referatu šole v času uradnih ur! Sklep Študijske komisije študenti prejmete na študentski mail.
Z evidenčnim vpisom se študentu brez statusa omogoči opravljanje študijskih obveznosti, pri tem je opravljanje izpitov in drugih manjkajočih obveznosti potrebno plačati po veljavnem ceniku, objavljenem na spletni strani šole.
Evidenčni vpis je mogoč do spremembe izbranega programa, kadarkoli v študijskem letu, velja pa do konca tekočega študijskega leta. Pri tem je priporočljivo, da študent vpis v tekoče študijsko leto uredi vsaj en mesec pred želenim urejanjem študijskih obveznosti (prijava na izpite, prijava teme diplomskega dela, podaljšanje dispozicije diplomskega dela idr.).
Študent rednega študija se lahko vpiše evidenčno, če ne izpolni pogojev za vključitev v študijski proces, ali je že bil trikrat vpisan v izbran višješolski program. Evidenčno se lahko vpiše tisti študent izrednega študija, ki je že bil dvakrat (vpis v letnike) oz. trikrat (vpis v cikle) vpisan v izbran višješolski program.
Študent z evidenčnim vpisom ne pridobi statusa!
Prošnja za nadaljevanje študija: Prošnja za nadaljevanje študija
Vloge pošljete po pošti na naslov šole (VSGT Maribor, s pripisom: za Študijsko komisijo, Cafova ulica 7, 2000 Maribor) ali jih oddate v referatu šole v času uradnih ur.
STATUS ŠTUDENTA
Pravice in ugodnosti iz statusa lahko študent uveljavlja največ 3 leta, ne glede na to, ali je študiral redno ali izredno. To pomeni, da lahko poleg rednega vpisa v 1. in 2. letnik študent enkrat ponavlja letnik ali enkrat zamenja študijski program oziroma se prepiše na drugo višjo strokovno šolo.
Pri tem se leta seštevajo, če je bil študent že vpisan v kakšno drugo višjo šolo. Pri vpisu v višji letnik (ali ponavljanje) mora študent referat opozoriti na to, v nasprotnem primeru je študent v prekršku!
PRAVICE IN UGODNOSTI IZ STATUSA ŠTUDENTA:
Pravice, ki izhajajo iz statusa študenta, lahko z vpisom na višjo šolo uveljavljate največ 3 leta.
Če se študent med študijem zaposli, pravic in ugodnosti iz statusa študenta več nima, še vedno pa je študent šole.
Zakon o višjem strokovnem šolstvu določa, da ima študent, ki je diplomiral status še do konca študijskega leta. Določba se je pričela uporabljati s študijskim letom 2022/2023.
Prenehanje statusa: 46. člen Zakona o višjem strokovnem izobraževanju
(1) Status študentu višje šole preneha po koncu zaključnega letnika ali:
(2) V primerih iz prve in druge alineje prejšnjega odstavka se lahko študentu iz upravičenih razlogov (starševstvo, vojaške obveznosti ali težka bolezen) status podaljša, vendar največ za eno leto.